Povinnosti podnikatele
Stejně, jako mají určité povinnosti stanovené zákonem podniky, mají své povinnosti stanoveny i podnikatelé, čily osoby samostatně výdělečně činné.
Jejich první povinností je registrace do registru živnostenského, registraci k dani, k placení sociálního a zdravotního pojištění. Tyto všechny povinnosti se dají dnes splnit snadno prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě.
Tím povinnosti podnikatele v žádném případě nekončí, ale teprve začínají. Pokud mají vozidlo určené k podnikání, musí se přihlásit a následně platit daň silniční. Při jízdě po dálnici musí mít dálniční známku, jako každé jiné vozidlo. Povinností podnikatele je každý rok podávat daňové přiznání a daň zaplatit, někteří musí každé čtvrtletí podávat i přiznání k dani z přidané hodnoty, jsou-li jeho plátci, což je za určitých podmínek dobrovolné, ale při jejich překročení povinné. Každý podnikatel si musí vést správně a poctivě účetnictví, knihy jízd a další.
Každý podnikatel se musí starat o to, aby měl dostatek zákazníků, poskytoval jim kvalitní služby, povinnou záruku, možnost reklamací a další. Musí také vystavit zákazníkům zákonem stanovenou účtenku se všemi povinnými údaji, dodržovat pravidla čistého obchodu, hygienické, bezpečnostní a jiné normy a také musí vystavovat doklad přes EET, mají-li to povinné.
Na bedrech podnikatele leží mnoho administrativních a jiných úloh, které běžný zákazník nevidí, ale to ještě neznamená, že je podnikatel nevykonává. Některé úkoly mají podnikatelé dnes zjednodušené prostřednictvím datových schránek a elektronického podpisu, protože nemusí s každým papírem hned běžet na úřad, mohou ho odeslat elektronicky. Na první pohled se Vám může zdát podnikání jako super nápad na jednoduché zbohatnutí, ovšem hned na ten pohled druhý, už to tak jednoduché zbohatnutí není. Je to mnoho administrativních úkonů a mnoho povinností, které běžný zaměstnanec nemá.