Ložisková ocel v leteckém průmyslu
Byli jste se někdy podívat v hangáru, kde jsou „zaparkovaná“ dopravní letadla z důvodu provádění pravidelné údržby? Například v době, kdy byly v provozu Československé a posléze České aerolinie, se údržba letadel prováděla na ruzyňském letišti mimo jiné i v hangáru F. Pokud jste tu pracovali nebo navštěvovali vaše známé, ti vás mohli provést napříč hangárem a předvést vám kupříkladu tzv. D check, kdy se letoun rozebral na dílčí části, důkladně se vše prověřovalo a případně měnilo za nové součástky. Údržba letadel byla v ČSA na špičkové světové úrovni, což prokazuje i zájem německé Lufthansy o tato pracoviště. V té době jste se tu také mohli setkat s některými typickými součástkami, které se v letectví používají, mezi něž patří i valivá ložiska.
Ta jsou zapotřebí v leteckých motorech, v převodovkách, v podvozcích a také v různých systémech ovládání letounu. Nutno podotknout, že požadavky na přesnost výroby a na jakost materiálu, na jeho životnost a spolehlivost i při extrémních povětrnostních podmínkách jsou prvořadé a je na ně kladem značný důraz, mnohem důraznější, než v automobilovém průmyslu. Závada na automobilu totiž může skončit pouze odstavením vozidla na krajnici, zatímco u letadla by to třeba znamenalo obrovskou katastrofu.
Pro výrobu ložisek určených pro letecký průmysl se využívá speciální vysokouhlíková ocel, jde o nízkolegovaný materiál s přídavkem prvku chromu, který lze kalit a popouštět za vzniku velmi dobrých mechanických vlastností materiálu, což je v první řadě tvrdost povrchu, dostatečná únavová pevnost a vynikající odolnost ložisek při dlouhodobém zatěžování v letovém provozu. Na výrobě a dodávce těchto hutních materiálů na trh se podílí i společnost Boden, která může být klíčovým partnerem leteckého průmyslu jak pro dopravní a sportovní letadla, tak i pro automobilový průmysl.