Jak začít hrát na kytaru?!
Kytara je skvělá volba hned z několika důvodů. První a asi nejdůležitější je ten, že ji vezmete všude s sebou a zároveň má jistý silný zvuk. Na přenos je pak lepší pořídit kytarové pouzdro. Je na Vás, jaké zvolíte, v zásadě jsou dvě možnosti. Buď pouzdro pevné, většinou vyrobeno v dnešní době plastové z umělé hmoty, nebo pouzdro látkové. To má hned několik výhod. Je lehčí, lépe se takový obal nosí na zádech, a hlavně je výrazně skladnější a doma poté nebude tolik překážet. Zároveň látkové obaly zpravidla mívají několik šikovných kapes na zip, do kterých můžete ukládat příslušenství, zpěvníky, nebo věci, které si s kytarou chcete vzít s sebou.
Co se týče samotné hry, je dobré šikovně vybírat struny. Pokud chcete hrát klasickou hudbu, je možná lepší zvolit „nailonové“ struny, které vám tolik neublíží, co se týče mozolů na konečkách prstů. Jestliže ale chcete hrát pro začátek pouze akordy, jako doprovod, jsou dobré struny kovové, které mají výraznější zvonivý zvuk. Ty se vyrábějí v několika různých tvrdostech. Pro začátečníka je ideální tvrdost 10 nebo 11.
Hodně lidí pak používá trsátko. Trsátka mají také různé tvrdosti a tvary. Můžete tedy také vybírat a volit, nicméně pro začátečníka nejspíš nebude patrný téměř žádný rozdíl.
Pro to, aby nástroj zněl tak jak má, je potřeba, aby byl dobře naladěný. K tomu slouží takzvaná ladička. Existuje základní mechanická, do které fouknete a ona vydá tón, na který poté budete ladit danou strunu. Elektronické ladičky vám pak ukazují přesnou analogovou ručičkou, jak blízko jste k danému tónu. Dále jsou pak ladičky vibrační, které stačí na krk nástroje přicvaknout a pomocí vibrací ladička pozná správně či špatně naladěnou strunu. Pokud ladičku nechcete kupovat, stačí, abyste si stáhli jednoduchou aplikaci do vašeho chytrého telefonu.
Pokud u hry nebudete chtít sedět, pořiďte si ke kytaře i popruh. Pro jeho používání je potřebné nechat si kytaru takzvaně navrtat. Jedná se o přidání dvou jakýchsi šroubů, za které se pak popruh připevňuje. Šikovný je také stojan, do kterého se dá během přestávek mezi hraním odložit.
Poslední vychytávkou je pak takzvaný kapodastr, který vám pomůže s rychlými a jednoduchými transpozicemi.
Ať se vám tedy dobře hraje!