Jaké chyby nejčastěji dělají začínající řidiči
Řízení automobilu patří k věcem, které se nejlépe naučíme dlouhodobou praxí. Je tudíž jasné, že člověk, který vyjde z autoškoly, si nebude za volantem dvakrát jistý. Velmi pravděpodobně také bude chybovat, zvláště ve složitějších dopravních situacích. Samozřejmě, teorii se naučil dobře, ovšem problém je v tom, že v praxi je vyžadována nejen znalost dopravních předpisů, ale také poměrně rychlé rozhodování. V nečekaných situacích musí rychle a správně zareagovat, což pro začátečníka není zrovna snadné. Zde totiž není čas se pořádně rozmyslet, co bychom vlastně měli udělat a kdo má přednost. Pochopitelně se tak dopouští omylů, některých však častěji. Je totiž třeba přiznat, že některé problémy jsou složitější než jiné.
Největší potíže působí samozřejmě křižovatky, zvláště ty neoznačené. Zde musíme nejen vědět, kdo má vlastně přednost a v jakém pořadí, ale také dávat pozor na chování ostatních řidičů. Zdaleka ne každý totiž předpisy dodržuje. Začátečníci zde často váhají a tím zdržují provoz. Případně si díky tomu může jiný řidič myslet, že mu dává přednost. Z toho pak mnohdy vzejde dopravní nehoda. Je proto dobré si již předem, když se blížíme, srovnat v hlavě kdo by měl jet jako další.
Problémy mohou působit také kruhové objezdy. Zde totiž začátečník mnohdy neodhadne vzdálenost od ostatních aut, případně nedá přednost. Výsledkem je opět nehoda, často s tragickými následky. Zdaleka největším problémem je však přehnaná sebedůvěra. Mladí lidé často své schopnosti přeceňují a dostávají se tak do nebezpečných situací, které mnohdy úmyslně vyhledávají. Ty pak mnohdy velmi špatně dopadnou a často je zaplatí i životem.
Proto zvláště pro začátečníky za volantem platí: dvakrát měř a jednou řež. Často totiž více než jednu šanci nedostaneme a chyba může mít doslova fatální následky. A je jasné, že s lidskými životy bychom si zahrávat neměli. Následky nás pak totiž mohou pronásledovat celý zbytek života.