Solární panely budoucnosti?
Vědcům z firmy MIT se podařilo vyvinout nový typ solárního panelu, který je zcela ohebný, a také průhledný. Je totiž vyroben ze zatím nepoužitého materiálu-grafenu. Právě tato technologie by mohla rapidně zvýšit využitelnost solárních panelů, mohli by se totiž používat i na tak malé plochy, jako mobilní telefon nebo části oblečení. Objev se stal zcela revoluční hlavně díky skvělým vlastnostem. Mezi něž patří i vodivost či filtrace vody. Při testování týmem profesora Jing Konga dosahovaly panely efektivní přeměny na energii v řádu 2,8-4,1%, profesor se však domnívá, že efektivita by se mohla po úpravách vyšplhat až k hranici 10%. Na to, jak se bude technologie vyvíjet dál si budeme muset ještě do budoucna počkat.
Nevýhody nového konceptu
Nový princip výroby přináší celou řadu kladů, ale mezi nimi i několik vážných problémů. Projekt prozatím přibržďují hlavně vysoké náklady na výrobu panelů a také nedostatečné zkušenosti s hlavním materiálem výrobku, s grafenem. Nikdo prozatím neprokázal jeho šetrnost vůči lidskému zdraví, v případě komplikací v tomto směru by mohl grafen skončit podobně, jako v minulosti azbest. I přes tyto nedostatky je však výzkum na dobré cestě. V případě úspěchu by se nové solární panely mohli dostat i na elektrické spotřebiče, a to hlavně na ty přenosné, jako jsou mobilní telefony, notebooky a další.
Zvládaly by je totiž částečně dobíjet získanou solární energií, což by mohlo prodloužit výdrž baterie bez napájení i o několik hodin, případně je lehce dobíjet i ve stavu nečinnosti. Právě v tomto poli techniky probíhá prozatímní výzkum nejrychleji. MIT však nespatřují ve svém novém vynálezu spásu pro světovou energetiku, i přesto je však výroba ohebných, malých a efektivních solárních panelů v tomto odvětví velice významným posunem kupředu.